• MATEMATYCZNY MARATON

• Dnia 07.05.24 r. w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Pobłociu, już po raz czwarty, odbył się gminny konkurs matematyczny pod nazwą „Matematyczny Maraton”. W konkursie wzięło udział po dwóch reprezentantów z klasy IV, V i VI, każdej ze szkół z naszej gminy. Szkołę z Żelkowa reprezentowali: Karolina Głowacka i Miłosz Osowski z klasy IV, Nina Gryglewicz i Mariusz Bubka z klasy V oraz Wiktoria Gola i Zuzanna Sienkiewicz z klasy VI. Konkurs składał się z dwóch części: I – zadania zamknięte, II część – zadania otwarte. Wśród uczniów klas V Mariusz Bubka zajął II miejsce, a Nina Gryglewicz była trzecia. W grupie klas VI Wiktoria Gola zajęła II miejsce, a Zuzanna Sienkiewicz trzecie. Gratulacje dla naszych uczniów!

• REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA

• Rekonstrukcja historyczna "Powstanie '44 -Bitwa o Polskę"

W dniu 25 kwietnia bieżącego roku uczniowie naszej szkoły (klasy I-III, IV, V, VII, VIII) mieli wyjątkową okazję przenieść się w czasie i wziąć udział w rekonstrukcji historycznej, która przypomniała wydarzenia z Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Rekonstrukcja tego okresu stanowiła dla uczniów ciekawą lekcję historii, pozwalając uczniom na lepsze zrozumienie i odczucie atmosfery tamtych wydarzeń. Podczas występu uczestnicy mieli możliwość przyjrzeć się  replikom sprzętu bojowego i wyposażenia, które były wierną reprodukcją używanych narzędzi przez żołnierzy w czasie powstania.

Dla wielu uczniów było to nie tylko fascynujące doświadczenie, ale także ważna lekcja patriotyzmu i szacunku dla bohaterów tamtych czasów. Przyglądając się replikom broni i ekwipunku, uczniowie mieli możliwość lepiej zrozumieć trudności, jakie stawiali sobie mieszkańcy Warszawy, kiedy walczyli o wolność i niepodległość.

Dzięki takim wydarzeniom, historia staje się żywa i bardziej zrozumiała dla młodych pokoleń, inspirując do refleksji nad znaczeniem wolności i patriotyzmu.

• SPEKTAKL TEATRALNY

• Dnia 22.04.24r., uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami, pojechali na spektakl teatralny pt." POLSKIE MIASTA W BAJCE I LEGENDZIE" do INKUBATORA w Słupsku.

• PARK EWOLUCJI W SŁAWUTÓWKU

• Kolejna wycieczka w ramach języka kaszubskiego odbyła się 20.04.24r. Tym razem uczniowie z klas IV-VIII pod opieką  pań: dyr. Doroty Sibińskiej, Lidii Zielińkiej i Laury Żydyk odwiedzili  PARK EWOLUCJI w Sławutówku.

Czekało tutaj na NAS moc atrakcji. Pani przewodnik w przystępny sposób opowiedziała o dinozaurach na ŚCIEŻCE DINOZAURÓW ,jak również wędrowaliśmy ścieżką pt. WYSTAWA EWOLUCJI CZŁOWIEKA. Następnie czekał nas seans w KINIE PREHISTORYCZNYM , a także przejechaliśmy się DINO KOLEJKĄ.

„Zanurzyliśmy” się w morskie głębiny na pokładzie NAUTILIUSA. Był to bardzo emocjonujący rejs podwodny, ponieważ można było zaobserwować rafy koralowe, pływające gady prehistoryczne , poczuć emocje ze spotkania z rekinem. (Batyskaf-seans 7D)

Wizyta w PIRAMIDZIE i spotkanie z mumiami i duchem faraona… to było coś!(kino7D).

Uczniowie mieli także warsztaty, na których mogli poczuć się przez chwilę paleontologami. Wykuli, wyskrobali , odnaleźli w kostce gipsowej, ukryty szkielet dinozaura.

Nie obyło się oczywiście bez zakupów. W sklepiku z pamiątkami było wiele wspaniałych rzeczy, które nabyły dzieci. Po posiłku , uczniowie skorzystali z placu zabaw. Dzień pełen wrażeń. Miejsce godne polecenia dla całej rodziny.

• AKCJA ŻONKIL

• Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w której wzięła udział kolejny raz nasza społeczność szkolna.

Akcja poprzedzona była zajęciami przygotowanymi przez edukatorów Muzeum POLIN.

Żonkile przygotowała dla nas,  p. Lidia Zielińska, wspólnie z uczennicami z kl. VI i VIII.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy chcemy pamiętać !!!